Prezentowany obraz jest wyłączną własnością serwisu ugg.pl. Wykorzystywanie bez zgody właściciela będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej.

Wilkasy. Grali na popękanym asfalcie, a teraz na profesjonalnej trawie

Informację zamieścił(a): Waldemar Albowicz - 17 maj 2011

Wilkasy. Grali na popękanym asfalcie, a teraz na profesjonalnej trawie

Mieszkańcy Wilkas mieli w poniedziałek swoje małe święto. Wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas uroczyście otworzyli tam 110. w regionie kompleks boisk sportowych „Orlik 2012”, będący dla uczniów przepustką do świata wielkiego sportu. Dokonali wmurowania kamienia węgielnego pod budowę wznoszonego w szybkim tempie, połączonego z gimnazjum i salą gimnastyczną parku wodnego.


Rządowy program „Moje boisko Orlik 2012” według goszczącego w Wilkasach szefa resortu edukacji to prawdziwy skok technologiczny umożliwiający uczniom piłkarską rywalizację na syntetycznej trawie, gdy dotychczas częstokroć musieli grać na nawierzchniach, które w żaden sposób nie przypominały boisk. Zbigniew Włodkowski zebrał wiele braw za obietnicę przekazania z budżetu ministerstwa zastrzyku gotówki na potrzeby oświaty gminy Giżycko.     
Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z liderów programu ,,Moje Boisko Orlik 2012” przyznał marszałek Jacek Protas przekazując młodzieży w prezencie kilka piłek. Coraz więcej obiektów powstaje w małych miejscowościach, takich jak Wilkasy i to za małe pieniądze. Nie widzę więc żadnego wytłumaczenia dla kilkunastu gmin w regionie, które nie przystąpiły jeszcze do programu.
Faktycznie, koszt budowy wartego ponad 1 mln zł Orlika w Wilkasach był dla naszej gminy naprawdę niewielki. Zapłaciła za niego tylko 185 tys., resztę przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki, samorząd województwa i Unia Europejska w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. A już niebawem w Bystrym ruszy kolejny Orlik na terenie gminy. W ramach uroczystości przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Jagiellończyka odbył się mecz reprezentacji gimnazjów w Wilkasach i Bystrym zakończony wynikiem 2:1 dla gości, w jego przerwie z pokazem tanecznym wystąpiły dziewczęta z grup M.O.Z.A. oraz Fantazja. Jednak najważniejszym punktem było przecięcie wstęgi i oddanie strzałów na bramkę przez ministra Zbigniewa Włodkowskiego, marszałka Jacka Protasa, wójta gminy Andrzeja Sierońskiego i przewodniczącą Rady Gminy Ewę Raczkowską, która pokonała bramkarza uderzając piłkę bez butów. Prezenty przekazali ponadto Danuta Pietraszewska, posłanka na Sejm z partnerskiej Rudy Śląskiej, senator Marek Konopka, burmistrz Jolanta Piotrowska i starosta powiatu giżyckiego Mirosław Drzażdżewski.
Do tej pory nasi uczniowie grali na starym, mocno popękanym asfalcie – mówi dyrektor SP w Wilkasach Anna Duszyńska. – Ten kompleks to dla nich wspaniała odmiana.


Uroczyste oddanie kompleksu boisk sportowych Orlik w Wilkasach odbyło się z udziałem wielu gości 

Kolejnym punktem poniedziałkowych uroczystości było wmurowanie kamienia węgielnego pod prowadzoną od jesieni ubiegłego roku budowę parku wodnego. Koszt inwestycji wynosi 7 mln 338 tys. 358 zł, z czego 2 mln 568 tys. 097 zł to środki UE z Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury 2007-2013”, stanowiące ok. 36 procent kwalifikowanych wydatków. W budynku oprócz niecki basenowej i trybun znajdzie się też kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, wanna jacuzzi, sztuczna rzeka, wyspa, siłownia, sauna i wyprowadzona poza obiekt zjeżdżalnia o długości około 30 metrów z wanną hamowną. Budowę w ekspresowym tempie realizuje firma Arbet z Olsztyna, planując jej zakończenie już w październiku. Goście mieli okazję obejrzeć obiekt od środka będąc pod wrażeniem szybkiego postępu prac.
Kończymy już zbrojenie pod nieckę basenową, w tym tygodniu będzie jeszcze wylane dno, w przyszłym zaś ściany – poinformował przybyłych kierownik budowy Marek Kłopotowski. – Wtedy pozostaną nam głównie roboty wykończeniowe.
We wmurowanej metalowej tubie, którą poświęcił ks. Jacek Szewczyk, proboszcz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego znalazły się: podpisany przez gości akt erekcyjny obiektu, folder z opisem gminy, mapa gminy, tytułowe strony aktualnego wydania Gazety Giżyckiej i Gazety Olsztyńskiej, pamięć przenośna z projektem obiektu oraz będące w obiegu monety.
W Wilkasach jest ok. 3 tys. miejsc noclegowych, park wodny będzie więc bardzo przydatny do poszerzenia oferty turystycznej miejscowości, głównie w przypadku niesprzyjającej aury – nie krył zadowolenia wójt Andrzej Sieroński.
Mam nadzieję, że basen przyczyni się do poprawy tężyzny fizycznej moich podopiecznych – podkreślił dyrektor Gimnazjum Zygmunt Marciniak.                                             Waldemar Albowicz, foto: Sławomir Kędzierski